DJ WIKA w Warce!

801

Wyjątkowe spotkanie, bo i osoba wyjątkowa! Charyzmatyczna seniorka, królowa dancingów DJ WIKA – Wirginia Szmyt gościła w Warce podczas spotkania zorganizowanego przez studentów wareckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

10 maja 2022 r. z wielką ciekawością na wykład otwarty do sali imprez Centrum Sportu i Rekreacji przybyli zaproszeni seniorzy z różnych Klubów Seniora z terenu miasta i gminy Warka oraz działający w Sieci Aktywnych Seniorów Powiatu Grójeckiego.
O łamaniu dotychczasowego obrazu polskiego seniora, postrzegania starości w naszej rzeczywistości i o tym, jak pokochać życie mimo przeciwności, a także podeszłego wieku, opowiedziała nam DJ WIKA!

Pani Wirginia Szmyt urodziła się w 1938 roku. Całe życie angażowała się w sprawy społeczne, pracowała z trudną młodzieżą, niepełnosprawnymi, a także seniorami. Po przejściu na emeryturę aktywnie włączyła się w działalność na rzecz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako najstarsza w Polsce didżejka łamie stereotypy na temat wizerunku polskiego seniora. Dlatego m.in. wzięła udział w programie „Mam talent!”. Regularnie występuje na imprezach, w których biorą udział zarówno osoby starsze, jaki i młodzież.

Promuje szacunek do przemijania. Pokazuje starość w sposób elegancki, przepełniony miłością do życia, ludzi i muzyki, pokazuje, że w tym wieku można pracować, być aktywnym, a starość nie będzie straszna. Nie chce, aby młodzi ludzie kojarzyli smutną starością, którą spotykają w komunikacji publicznej. Dlatego organizuje parady seniorów, w których bierze udział kilka tysięcy osób, aby pokazać nasze pokolenie w zwartej grupie, aby pokazać, że aktywnych starszych osób jest więcej.

Wirginia Szmyt podczas spotkania starała się nam pokazać, że nie trzeba się bać starości, poruszała tematy zdrowego i aktywnego życia. „W tym wieku można naprawdę wiele zdziałać, oczywiście jeśli pozwalają siły i zdrowie. Młodzi ludzie też chorują, też są niepełnosprawni. Człowiek na starość musi być po prostu częściej naprawiany. Tak samo jak samochód. Należy o siebie dbać”

Czasami mówiła o sprawach banalnych, a jakże ważnych dla nas i naszego podejścia do życia.  Zachęcała do dbania o siebie, bo jak stwierdziła nasza bohaterka ,,Częste mycie wydłuża życie”, a choćby zwykła oliwka dla dzieci potrafi nawilżyć wspaniale skórę i nie są potrzebne drogie kosmetyki, by czuć się pięknie i dobrze.

Koleje życia zaprawiły ją w walce o swoje ,,ja”. Jest uchodźczynią, z rodziną przybyła do polski z okolic Wilna. Przeszła w życiu wiele, ale mimo przeciwności czerpała jak najwięcej. I teraz w dojrzałym życiu też to robi!
Jak mówi ,,Moja energia płynie z miłości do życia. I doświadczeń. Niektórzy narzekają i pytają „z czego tu się cieszyć”? Ja mogę z całą pewnością powiedzieć, że przeżywam jeden z najlepszych okresów.”

Udowodniła nam, że marazm i przygnębienie do niczego dobrego nie prowadzi. Trzeba szukać siebie, swojego szczęścia i go pielęgnować, formować jak figurkę z plasteliny. Jeśli nie potrafimy malować, szyjmy, albo tańczmy, śpiewajmy czy biegajmy. Ja poświęciłam się swojej pasji, jaką jest muzyka. Patrzenie wstecz w niczym nie pomaga. Oczywiście, młodość przeminęła i już nie wróci, ale swoje uroki ma również starość. Starość, to mądrość. Kochajmy siebie, świat, ludzi i celebrujmy każdą chwilkę, bo ona już nie wróci. Nie poddajmy się, a szczęście będzie naszym przyjacielem.

Spotkanie z Panią Wirginią było przysłowiową „bombą” energii, humoru, opowiastek z życia prywatnego i zawodowego, dykteryjek i pogody ducha, którym „zaraziła” przybyłych na wykład. Podczas naszego spotkania podzieliła się swoją pasją jaką jest miksowania muzyki. Mogliśmy tańczyć i podziwiać charyzmatyczna DJ Wikę w akcji na scenie.  My ze swej strony nie pozostaliśmy dłużni i podzieliliśmy się z Wiką naszą senioralną działalnością, historią naszego miasta i ugościliśmy „czym chata bogata”. A potem ruszyliśmy w miasto!

Spacer po naszym mieście przebiegał od Wareckiego Historycznego MURALA, poprzez Rynek, kościół pw. Mikołaja Biskupa, ulice Mostową, Park Saski, kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, aż do Parku na Winiarach.

Pani Wirginia nie kryła zachwytu nad pięknem naszego miasta, my natomiast byłyśmy wprost zauroczone jej osobowością i sposobem bycia.
I pewnie gdyby nie czekające na Nią w domu dwa kotki, zostałaby w Warce na dłużej. My serdecznie ze swej strony zapraszamy i mamy nadzieję na kolejne spotkanie w Warce.
Spotkanie z DJ WIKĄ zwaną również „Królową dancingu” można  obejrzeć na lokalnym kanale TV Warka.

UTW Warka