EKO AKADEMIA w WARECKIM UTW

586

WARECKI UTW dzięki uczestnictwu w III Edycji Mazowieckiej Akademii Współpracy UTW, w listopadzie i grudniu 2020 r. realizował projekt „Eko Akademia”

„EKO AKADEMIA” to działanie, które przeprowadziliśmy w ramach Mazowieckiej Akademii Współpracy UTW – 2020 z zakresu projektu realizowanego przez Stowarzyszenie CAL z grantu przyznanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Celem naszych działań było podnoszenie poziomu świadomość ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych wśród seniorów, a także aktywizacja naszej grupy społecznej i wsparcie psychiczne w trudnym czasie pandemii koronawirusa.

Choć nasze stacjonarne zajęcia zostały mocno ograniczone z uwagi na zakaz spotkań dot. seniorów, nasza grupa działa na tyle ile może w warunkach domowych. Ponadto dwa razy udało nam się spotkać w małej grupie w naszej Sali UTW w Centrum Sportu i Rekreacji.

W trakcie projektu przygotowaliśmy ulotki z czytelną grafiką i z dużymi napisami na temat efektywnego i jednolitego systemu segregacji odpadów, by zwiększyć naszą wiedzę w tym zakresie. Zakupiliśmy także specjalistyczne kosze składające się z 4 części (papier, szkło, plastik, zmieszane), które zainstalowaliśmy w naszej pracowni.

Ważnym elementem naszych działań z zakresu arteterapii było tworzenie eko toreb. Na początek zakupiliśmy bawełniane torby, które następnie trafiły do domów naszych seniorów. W ten sposób każdy mógł stworzyć oryginalną pracę według swojego pomysłu i umiejętności. Technik ozdabiania ekologicznych reklamówek było oczywiście wiele: malowanie farbami, haftowanie, przyszywanie gotowych elementów lub własnoręcznie wykonanych na szydełku ozdób. Ilu seniorów, tyle pomysłów! Mamy nadzieje, że dekorowanie toreb urozmaiciło chwile spędzane w domu, a nasze eko torby skutecznie zastąpią często używane „foliówki”.

Ponadto z wykonanych materiałów zostały przygotowane upominki składające się z torby ekologicznej, ulotek dot. segregacji i życzeń świątecznych. Tak przygotowane paczuszki w okresie świątecznym trafiły do naszych studentów, którzy z powodów zdrowotnych nie wychodzili z domów.

Choć pandemia koronawirusa mocno miesza w naszym życiu, Studenci UTW aktywnie działają i wspierają się w nowej rzeczywistości.