Ferie 2023: Akademia Superbohaterów – Kazimierz Żegleń

244

16 lutego w ramach Zimowej Akademii Superbohaterów poznaliśmy Kazimierza Żeglenia, wynalazcę m.in. kamizelki kuloodpornej!

Nic zatem dziwnego, że podczas naszych czwartkowych zajęć gościliśmy Policjantki Panią Anetę i Panią Monikę, które używają tego wynalazku w codziennej pracy. Policjantki zaprezentowały trzy różne kamizelki kuloodporne i urządziły dzieciom pogadankę na temat Bezpiecznych Ferii.

Następnie w 4 grupach braliśmy udział w rożnych aktywnościach sportowych:

  • w strzelnicy pneumatycznej poznawaliśmy tajniki strzelectwa sportowego pod nadzorem instruktorów Pana Maćka i Pani Beaty
  • na Policyjnym Torze Sprawnościowym testowaliśmy swoje umiejętności potrzebne do wstąpienia do akademii policyjnej
  • na kolejnej sportowej stacji bralismy udział w urozmaiconych wyścigach rzędów przygotowanych przez Pan Jacka
  • ostatnią atrakcją był dmuchanym plac zabaw, gdzie pod okiem Pana Roberta dzieci mogły wyładować nagromadzoną energię

Na zakończenie zajęć Zimowej Akademii SuperBohaterów Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Pan Paweł Maciejewski wręczył dzieciom dyplomy i emblematy z bohaterem dnia!

Dla ciekawskich:

Kazimierz Żegleń (1869 – 1910) Nie każdy ma takie zaufanie do swoich wynalazków jak on. Aby udowodnić, że jego kamizelka zatrzymuje kule, pozwalał do siebie strzelać. Jego pokazy robiły ogromne wrażenie.
Jako 18-latek wstąpił do zakonu, a następnie w wieku 21 lat został wysłany do Chicago, aby pracować z Amerykańską Polonią.
Był świadkiem zamachu na Burmistrza, to wydarzenie wpłynęło na całe jego życie. Postanowił skonstruować ubranie chroniące człowieka przed kulami. Jego poprzednicy wykorzystywali do tego stalowe płyty, przez co kamizelki były ciężkie i niewygodne. Żegleń wykorzystał konstrukcje składającą się z kilku lub kilkunastu warstw jedwabiu, dodatkowo zamoczonych w specjalnej substancji, której receptury nikomu nie zdradził.

Zachęcamy do przeczytania artykułu
http://dworek.warka.pl/akademia-superbohaterow-kazimierz…/

Akademia Superbohaterów to wyjątkowy projekt realizowany wspólnie z Fundacja Nauka. To Lubię.

Zapraszamy też do odwiedzenia strony https://akademiasuperbohaterow.pl/