Teatr Moja Pasja

1359

PIERWSZE SZLIFY GRUPY TEATRALNEJ KOFEINA z WARECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce nie tylko uczęszcza na cotygodniowe wykłady, ale również czynnie udziela się na rzecz społeczności lokalnej. Tym razem studenci zrealizowali projekt „Teatr moja pasja”

UTW od lat czynnie działa dla siebie, ale także dla lokalnej społeczności. Już wcześniejsze grupa realizowała różne zadania i projekty były to m.in. „ Z seniorami na start” angażujący dzieci ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej, czy Inicjatywa Partnerska z innymi Grupami Senioralnymi z terenu gminy Warka . Tym razem warecki UTW wziął udział w Konkursie „Inicjatywa Senioralna ASOS 2018” organizowanym przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach projektu „Liderzy Zmian – Aktywna Sieć Seniorów z Powiatu Grójeckiego” dofinansowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 i otrzymał kolejne dofinansowanie w wysokości 2 000 zł na realizację nowego przedsięwzięcia. Projekt „Teatr moja pasja” pozwolił spełnić studentom UTW jedno ze większych marzeń – o stworzeniu Grupy Teatralnej KOFEINA .

Dlaczego KOFEINA ? – ponieważ działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, zwiększa wydolność fizyczną organizmu, wyostrza uwagę … a więc KOFEINA ma to co jest najbardziej potrzebne nam – urodzonym troszkę wcześniej !

A wszystko zaczęło się tak… Na jednym z naszych spotkań, polonistki zaproponowały stworzenie grupy teatralnej, a że stworzenie spektaklu angażuje wiele osób o różnej profesji, pomysł wydawał się trafiony w dziesiątkę. Studenci UTW zaprosili na spotkanie znajomych i sąsiadów, którzy chcieli pobawić się w teatr. Na początek wybraliścy repertuar – Grzybobranie z „Pana Tadeusza” – bo to jesień, i my po spotkaniu z leśniczym zaczarowani złotą polską jesienią stwierdziliśmy, że przeniesiemy ją do murów CESIR’u. Następnie podzieliliśmy się na grupy, opracowaliśmy zadania i wybraliśmy liderów do działań w obrębie:

– sceny – (aktorzy i wybór ról, opracowanie tekstu sztuki)

– scenografii ( scenografią zajęły się osoby ze zmysłem artystycznym i wyobraźnią przestrzenną, grupa bardzo mocno zaangażowała się w swoje zadanie, elementy wystroju zostały przywiezione przez członków zespołu z własnych lasków i działek, były to: gałęzie drzew, mech, szyszki itd., inne zostały własnoręcznie wykonane przez studentów, tzn. grzyby z ziemniaków , muchomory z jabłek..;)

– pomocy technicznej (trzy studentki zajęły się zakupem materiałów niezbędnych do przeprowadzenia przedsięwzięcia. Były to im. Elementy plastyczne do scenografii, materiałów do ubioru, białych T-shirtów, elementów do przebierania: peruk, masek, kapeluszy na mini scenę oraz naszą największą dumę – wieżę z pendrivem )

– posiłek ( przygotowaniem posiłku na zakończenie projektu zajęła się grupa pań, która miała własne pomysły na ciekawą aranżację kącika cateringowego.)

 

Każda z grup wielokrotnie spotykała się w wolnych chwilach i rzetelnie przygotowywała swoją część zadań. Aktorzy najpierw czytali role w naszej sali wykładowej, następnie przeszli na salę ze sceną, gdzie próby odbywały się już w strojach . Panie odpowiedzialne za scenografię pomagały w doborze garderoby i wykonywały poprawki. Zaangażowane były całe rodziny! Np. wnuk sędziego dorobił dziadkowi wąsiska.

Nie obyło się bez przygód. Z przyczyn losowych 2 osoby zrezygnowały z grania jednej z głównych ról przedstawienia. Na szczęście na czas udało się znaleźć dublerów, którzy spisali się na medal i nikt nawet nie spostrzegł małych zmian.

Przed premierą grupa techniczna opublikowała i rozwiesiła plakaty na okolicznych osiedlach i instytucjach zapraszające na występ, zaprosiliśmy również zaprzyjaźnione Grupy Senioralne na nasze wydarzenie.

Dzień przed premierą zespół zajmująca się scenografią od rana dekorowała scenę tworząc piękny las jesienny. Odbyła się również próba generalna, już w strojach z nagłośnieniem i oświetleniem którym zajął się pan Artur. Jeszcze przed występem grupa przygotowująca poczęstunek przyniosła produkty i naszykowała kolorowe kanapki, ciasto, owoce. Aż nadszedł długo wyczekiwany 27 października – dzień premiery! Ponad 40 osób zaszczyciło nas swoją obecnością. Aktorzy na galowo… trzy dzwonki i kilka słów o epopei narodowej „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza i rozpoczęliśmy. Spektakl trwał, aktorzy czytali swoje kwestie, gestykulowali, mocno angażując się w przebieg scenki. Na widowni cisza, czasem śmiech… czas upływał wszystkim w miłej atmosferze. Na zakończenie przedstawienia zabrzmiały znajome dźwięki pięknego poloneza z filmu Pana Tadeusza. Aktorzy ruszyli do tańca porywając za sobą zgromadzona publiczność. Tak przebiegł nasz występ. Jeszcze na koniec nasza grupa otrzymała gromkie brawa od najbliższych rodzin, dzieci, wnuków, sąsiadów, po czym zasiedliśmy przy stole zastawionym wspaniałym poczęstunkiem by podsumować nasze działania. Były podziękowania, dużo ciepłych słów i plany na następne spektakle, może „ Zemsta”, „Mały Książe”, Kabarety …. Czas zweryfikuje.

Grupa Teatralna KOFEINA zaprasza miłośników teatru do wspólnych przedsięwzięć. Wiemy jedno nasza KOFEINA nigdy się nie przedawkuje !!! I Ty możesz być aktorem ! I Ty możesz brać udział w teatroterapii. Zapraszamy !!!

 

„Teatr jest w dużej mierze

po prostu terapią grupową

z udziałem publiczności” – jak twierdzi J. Carroll