Warecki UTW w Warszawie

785

9 kwietnia Studenci UTW Warka, jak w każdy wtorek spotkali się by pogłębiać swoją wiedze. Tym razem jednak wyszliśmy ze ‘szkolnych ław” i udaliśmy się na wycieczkę do stolicy.

Po dotarciu do Warszawy pierwsze kroki skierowaliśmy na ul. Wiejską do Sejmu RP. Obejrzeliśmy tam piękne obrazy przedstawiające początki i ważne wydarzenia, makietę Sejmu, Salę Posiedzeń. Dowiedzieliśmy się że Sejm RP to jedna z dwóch izb parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej tradycyjnie określana jako „izba niższa”. Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493 od uchwalenia ustawy nihil novi (1505) a Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce. Obecnie liczy 457 członków, Marszałkiem jest Szymon Hołownia i pięciu Wicemarszałków.
Ponadto byliśmy świadkami przejścia Marszałka Szymona Hołowni wraz z premier Litwy na spotkanie z mediami. Niestety Marszałek był bardzo zajęty, ale zauważył naszą obecność, pomachał nam i przeprosił, że nie może podejść do wspólnego zdjęcia.
W  Sejmie byliśmy traktowani wyjątkowo. Wizytę zorganizował nam syn naszej studentki Pan Szymon który służy w Straży Marszałkowskiej. Otrzymaliśmy również souveniry, a czas spędzony okazał się naprawdę wartościowy za co serdecznie dziękujemy Szymonowi i Eli.

Drugim punktem była wizyta w Muzeum Narodowym – to jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie. Muzeum sztuki, zostało założone w 1862 r. jako Muzeum Sztuk Pięknych, narodowa instytucja kultury. W zbiorach posiada ok.830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej od antyku do współczesności, obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, jak również przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. My przeszliśmy w dwóch grupach z przewodnikami trasą „Arcydzieła czyli MNW w pigułce” . Obejrzeliśmy najbardziej znane i najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji muzeum. Zobaczyliśmy  największy .. „Bitwę pod Grunwaldem” – Jana Matejki / 426×987 cm/, dzieła Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jeana –Baptisty Greuze,  Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego… Zachwyciły nas;  „Madonna z Dzieciątkiem, Św. Janem i Dzieciątkiem Sandro Botticellego, Jakuba Wessela „Magdalena z Czapskich Radziwiłłowa, półmisek romboidalny i cała kolekcja z łabędziami – Koenigliche  Porellain Fabrique, krucyfiks Michaela Pachera z XV w…
W Galerii Wzornictwa Polskiego , gdzie prezentowane są najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX wieku po obecne czasy przypominaliśmy sobie dawne wzory mebli, tkanin, sprzętu gospodarstwa domowego, które towarzyszyły nam od lat młodości.

Dla niektórych to było pierwsze zwiedzanie tych dwóch tak ważnych dla Polaków miejsc. Pełni wrażeń pozytywnych emocji wracaliśmy do naszej kochanej Warki, mijając pięknie kwitnące sady.

UTW Warka