Wiosna na stadionie

444

Po zimowej przerwie do życia budzi się warecki stadion…do treningów powrócili piłkarze, a na murawie boisk przeprowadzono niezbędne, wiosenne prace rewitalizacyjne.

Boiska piłkarskie Centrum Sportu i Rekreacji na stadionie corocznie są mocno eksploatowane przez kilkuset piłkarzy. Ich utrzymanie jest wyjątkowo wymagające, dlatego też w ciągu roku pracownicy przeprowadzają wiele zabiegów pielęgnacyjnych by utrzymać je w jak najlepszym stanie. Dobrze przygotowane boisko to podnoszenie komfortu gry, poziomu technicznego boisk, a także dbanie o zdrowie zawodników, którzy na nich trenują.

Niedawna zmiana pór roku, a za czym idzie także warunków pogodowych to złe okoliczności dla murawy. W związku z tym 12 kwietnia na wareckim stadionie zostały wykonane pierwsze w tym roku zabiegi pielęgnacyjne boisk trawiastych niezbędne po sezonie zimowym.

Po pierwsze została przeprowadzona werykujacja pasywna polegająca na wyczesywaniu obumarłej materii, liści, ździebeł i innych resztek traw z murawy boisk. Następnie wykonano aerację bolcami pełnymi 20 cm. Jest to zabieg pielęgnacyjny polegający na nakłuwaniu powierzchni boisk bolcami, które powodują rozluźnienie gruntu i zwiększenie przepuszczalności wody. W takich warunkach korzenie trawy mają większe możliwości wzrostu i odprowadzenia nadmiaru wody w dolne warstwy gruntu, minimalizujące w ten sposób ryzyko zastojów wody. Kolejnym etapem prac był oprysk murawy biostymulatorami wzrostu opartymi na efektywnych mikroorganizmach. Ta kompozycja mikrobiologiczna składająca się z pożytecznych bakterii, grzybów wspiera proces ukorzeniania się trawy i ogranicza  rozwój patogenów.

Jak widać na załączonych zdjęciach murawy stadionu od razu po przeprowadzonych zabiegach nabrały kolorytu. Kolejne zabiegi zaplanowano w lipcu.