Wycieczka UTW

318
oznorMO

Stało się już tradycją, że w okresie majowym członkowie UTW wyruszają na wycieczkę. W tym roku nie mogło być inaczej  i 9 maja nasi seniorzy zwiedzili Jabłonną i Opinogórę.

Po raz kolejny trasę i obiekty do zwiedzania przygotowała dla nas Pani Emilia Szutenbach, która doskonale wie czym studentów uszczęśliwić. Ponieważ nie tak dawno przygotowała dla nas wykład o bratankach ostatniego króla Polski Józefie i Stanisławie Poniatowskich, to najpierw pojechaliśmy do JABŁONNY – jednej z rezydencji, w których mieszkał czarujący książę Józef. Ukryty w starym parku Pałac w Jabłonnie jest prawdziwą perełką Mazowsza. To miejsce przesiąknięte jest 250 letnią historią, która trwa do dziś. Po zwiedzeniu całości tego finezyjnego zespołu pałacowo-parkowego i przed wyruszeniem w dalszą trasę  znaleźliśmy chwilkę na odpoczynek przy kawie w klimatycznym wnętrzu pałacowej kawiarni.

Drugim punktem wycieczki była OPINOGÓRA, gdzie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Romantyzmu, dawnej siedziba rodu Krasińskich. Wizytówką tego miejsca jest neogotycki pałacyk zwany zameczkiem, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Na terenie parku, na wzgórzu, znajduje się również odrestaurowany dwór, w którym zobaczyć można wystawę polskiego malarstwa XIX wiecznego. Na terenie parku okalającego „podwórko” Krasińskich jest jeszcze kilka budowli, które można zwiedzić. My byliśmy jeszcze w wozowni, gdzie obejrzeliśmy kolekcję starych powozów, w oficynie i w oranżerii, w której zjedliśmy smakowity obiad z deserem. Poza terenem parku, w miejscowym kościele znajduje się także mauzoleum Krasińskich, w którym znajdują się krypty zmarłych członków rodu. Wielohektarowy park okalający zameczek, dwór i pozostałe zabudowania wchodzące w skład zespołu, tworzy bardzo spójny kompleks romantyczny, który właśnie działa pod szyldem Muzeum Romantyzmu. Całość robi duże wrażenie i niezwykle działa na zwiedzających. Niestety, pomimo zachwytu, jak zwykle w takich wypadkach przychodzi czas pożegnania i powrót do domu. A na pocieszenie myśl, że za rok, znów pojedziemy na kolejną wycieczkę. Gdzie? To już pozostawiamy w gestii Pani Emilii.

UTW WARKA