XVI INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UTW

586

5 października po raz 16 zabrzmiał hymn akademicki Gaudeamus igitur .

Warecki  UTW zaczął swoją działalność .. jak będzie ona wyglądała niestety nie jesteśmy w stanie odgadnąć. Na spotkanie przyszło ponad 20 osób – to i tak o połowę mniej niż w ubiegłym roku, jeszcze się boimy i nie chcemy narażać siebie i innych. Ale  wiele osób potrzebuje kontaktu z innymi i postanowiło spotkać się z rówieśnikami. Oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad obowiązujących w tym czasie.

Na początku pan Dyrektor CeSiR – Marian Górski rozdał dyplomy ukończenia poprzedniego roku. Wyraził wiele pozytywnych opinii o działalności studentów oraz zachęcił do dalszych zadań, bo aktywny Senior to spełniony Senior. „ Niech zdobyta wiedza sprawi, że wyjdziecie stąd mądrzejsi o wiedzę jak świat uczynić choć odrobinę lepszym i bardziej sprawiedliwym.” Wysłuchaliśmy hymnu i nowy rok akademicki 2020/2021 zaczął zataczać następne koło. Nasz Gość – Dzielnicowa Aneta Ścisłowska przybyła i jak przy każdym spotkaniu mówiła i uczulała na bezpieczeństwo seniorów i czyhające ich zagrożenia .

W tym roku wykład inauguracyjny przygotował pan dr Jan Rokita pt.„ Z Nowej do Starej Jerozolimy” czyli o podróży Przewodniczącego RM Góry Kalwarii do Izraela. Bardzo ciekawe spojrzenie na dwa miasta Starą Jerozolimę tą w Izraelu i Nową – Górę Kalwarię. Jerozolima w Piśmie Świętym jest nazwana Górą Świętą, została zbudowana na planie krzyża. W ten sam sposób powstała lokalna Góra Kalwaria.  Pielgrzymowano do niej o każdej porze roku, ale swój szczególny czas miasto przeżywa co roku w Wielki Czwartek i Piątek. I tak od dziewięciu lat i w Górze odbywa się Misterium Męki Pańskiej /niestety  w 2020 odwołane przez pandemię/

Po wykładzie odbyła się część organizacyjna oraz informacje na temat najbliższych działań i realizacji projektu z Inicjatywy Senioralnej 2020 bo  „szczęście nie jest czymś co przychodzi gotowe ono przychodzi z Twoich własnych działań”- dlatego DZIAŁAMY ! Przed nami realizacja projektu pt. PIĘKNE OTOCZENIE – POZYTYWNE MYŚLENIE . Chcemy zaangażować studentów do działań z wykorzystaniem własnych umiejętności i dekorować słoiczki do naszych spiżarni oraz poduszek do naszych domów. Osoby, które potrafią dziergać i szyć będą to robić a jak ktoś zechce się nauczyć będzie miał nauczycieli. W tym celu zakupimy kolorowe wstążeczki, tasiemki, ozdobne koraliki, wełnę, różne materiały i będziemy tworzyć wg własnego pomysłu i w kolorystyce pasującej do naszych wnętrz. Część przeznaczymy na prezenty dla naszych studentów, którzy nie mogli przychodzić na  zajęcia ze względu na stan zdrowia.  Przygotowane wzory zaprezentujemy w zakupionych przez nas przezroczystych gablotach i będziemy prezentować je podczas spotkań z seniorami z innych grup oraz na Kiermaszach organizowanych dla mieszkańców Warki.

Inicjatywy senioralne” realizowane są dzięki dotacji z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz wsparciu lokalnych samorządów w ramach projektu pt. “Powiatowa Sieć Aktywnych Seniorów powiatu grójeckiego”.

Uczestniczymy również w projekcie „Mazowieckiej Akademii Współpracy UTW” – 2020 , realizowanego przez Stowarzyszenie CAL w Warszawie. Uczestniczyliśmy w warsztatach w Warszawie w dniu 2 października a 8 i 15 października w formie online. Będziemy tworzyć wydarzenie integracyjno – środowiskowe, ale o jego przebiegu poinformujemy w wydaniu  listopadowym.

Przed nami wiele działań zapraszamy do udziału osoby, które chcą wiedzieć więcej.  Wykłady UTW – CeSiR sala 75 – wtorki godz. 10 .