CHCEMY I POTRAFIMY! Inicjatywa Senioralna UTW 2021

331

W ramach INICJATYWY SENIORALNEJ 2021 Uniwersytet Trzeciego Wieku z Warki wraz ze Słodkimi Babeczkami z Watraszewa oraz Klubem Seniora Familia z Grójca realizował projekt pod nazwą CHCEMY I POTRAFIMY.

Nasza inicjatywa miała obalać mity i pokazać, że w każdej z naszych grup pomimo różnych trudności i ograniczeń – „Ja też potrafię!”. Spotkania w ramach projektu odbyły się w miejscach, w których na co dzień działamy.

W Watraszewie Słodkie Babeczki zaprosiły nas do aktywności ruchowej. Zaprzyjaźniony wuefista przedstawił nam proste ćwiczenia usprawniające i zachęcał do systematycznego ich wykonywania. W strojach sportowych, na sali gimnastycznej z wykorzystaniem różnych pomocy, maszerowaliśmy, skakaliśmy, naśladując profesjonalistę. A jako, że chcemy i potrafimy –  wszyscy brali aktywny udział w zajęciach fizycznych.

W Warce udowadnialiśmy, że potrafimy obsługiwać komputer i zdobywać wiedzę dzięki dostępowi do internetu. Na dziesięciu stanowiskach komputerowych, trenowaliśmy wyszukiwanie informacji na stronach internetowych tj. www.wp.pl,  www.onet.pl, a także rozwijaliśmy umiejętności korzystania z portali społecznościowych fb, messenger.  Koleżanki sprawniejsze w obsłudze mediów, pomagały osobom, które jeszcze nie czują się pewnie w tej dziedzinie.

W Grójcu skupiliśmy się na tańcu. W GOK-u pod okiem instruktora i koleżanek z Klubu Seniora Familia, które już od kilku lat trenują, tańczyliśmy starając się dorównać profesjonalistką. Obalałyśmy w ten sposób mit, że seniorzy preferują tylko „wolne kawałki”. Nic bardziej mylnego! Aktywność podczas takich tańców jak sala czy cha – cha były wspaniałą dla nas zabawą i wywoływały radość i uśmiech na naszych twarzach.

Każde spotkanie kończyło się wspaniałym poczęstunkiem, bo jak mówi polskie powiedzenie  „Gość dom, Bóg w dom”. W związku z tym, że w grupach przeważają kobiety – prawdziwe gospodynie, każde grono seniorek na swoim stole przygotowało różnorodne przysmaki – sałatki, kanapeczki, koreczki, zupę dyniową z grzankami, pyszne grillowane potrawy. Atrakcyjny sposób podania dodatkowo zachęcał do konsumpcji. Podczas biesiady był czas na wspólne śpiewy, zawiązywały się też nowe przyjaźnie.

W trakcie naszych spotkań towarzyszył nam także profesjonalny fotograf, który wykonał sesję zdjęciową. Będzie ona pomocna podczas promocji naszych grup i działań senioralnych na terenie powiatu grójeckiego i SAS.

Dzięki realizacji projektu grupy senioralne podniosły swoje umiejętności w różnych obszarach. Z pewnością będą potrafiły sprawniej komunikować się on-line między sobą, a dzięki zajęciom ruchowym i tanecznym zwiększą aktywność fizyczna i tym samym poprawią sprawność.

Przy okazji wspólnych działań zrozumieliśmy, że możemy każdego dnia przełamywać różne bariery, podejmować wszelakiego rodzaju aktywności, a dzięki temu budować pewność siebie, bo senior przecież też może i potrafi!

Poza tym jedną z największych korzyści jest integracja trzech grup senioralnych, które działają w różnych warunkach i w różnych środowiskach. Dzielenie się własnymi problemami wynikającymi z codziennym funkcjonowaniem pozwoliły nam dostrzec, że potrafimy się wspierać i dostosowywać się do danych sytuacji. Mamy wspólne plany na dalsze działania. W grupach siła !!! Dziękujemy za  wspaniałą integracje każdej grupie i każdemu z osobna .

Do naszych działań włączyły się także: Grójecki Ośrodek Kultury (sala tańca wraz z instruktorem, Dyrekcja), Szkoła Podstawowa w Watraszewie  (sala gimnastyczna  nauczyciel w-f , Dyrekcja) Centrum Sportu i Rekreacji w Warce (sala komputerowa). Bardzo dziękujemy za wspaniałe przyjęcie nas Seniorów i stworzenie wyjątkowych warunków do działania.

Projekt  dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 – 2025

Na podsumowanie naszego projektu „Chcemy i Potrafimy” zamieszczamy tekst piosenki (na melodię  „Wszystkie rybki…”), który ułożyła nasza rozśpiewana Krysia Nowaczyńska ze Słodkich Babeczek z Watraszewa

Projekt dziś dobiega końca
Seniorzy spisali się
Doświadczenie pozostanie
Na przyszłość przyda się też.

Gimnastyka oraz taniec
To dla nas wspaniała rzecz
A obsługa komputera
Niezbędna w świecie dziś jest.

Takie oto więc zadania
W projekcie mieliśmy my
Z przyjemnością wykonane
Bo wszystko udało się.

Grażyna Jagiełło – UTW Warka