Debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”

1077

22 października 2019 r. Komenda Powiatowa Policji w Grójcu zorganizowała Debatę Społeczna dotyczącą bezpieczeństwa. W Centrum Sportu i Rekreacji w Warce Seniorzy wraz z młodzieżą wareckiego Liceum Ogólnokształcącego mieli okazję zapoznać się z bieżącymi zagrożeniami.

W spotkaniu z mieszkańcami Warki uczestniczyli Z-ca Burmistrza Warki – Teresa Knyzio, Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom.Paweł Lewandowski wraz z zastępcą asp. sztab. Januszem Bogdańskim, dzielnicowymi – mł.asp. Anetą Ścisłowską, mł.asp. Arturem Opszalskim i st.asp. Andrzejem Dudą, a także policjanci z grójeckiej komendy .

Komendant wareckiego Komisariatu przedstawił prezentację dot. stanu bezpieczeństwa na terenie gminy. Zostało omówione działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i informacje zgłaszane za jego pośrednictwem. Jednym z elem. spotkania było też zapoznanie z programem „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacją „Moja Komenda”.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu podinsp. Radosław Kaczmarek omówił zagadnienia związane ze zdarzeniami w ruchu drogowym w odniesieniu do miasta i gminy Warka oraz problematykę bezpieczeństwa  w ruchu drogowym kierowaną zarówno  dla młodych, jaki i starszych słuchaczy. Wielokrotnie  przypominał o noszeniu odblasków oraz jak ważne jest prawidłowe oświetlenie pojazdów w zbliżającym się okresie jesienno – zimowym, gdy widoczność utrudniona jest nawet w ciągu dnia. „Kierowca w nocy widzi rowerzystę czy pieszego , który nie ma na sobie elem. odblaskowych z odległości ok.30-40 metrów. To często zbyt mało, żeby w porę skutecznie zareagować. Gdy pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, może być zauważony przez kierującego już nawet z odległości 150 metrów”.

Kolejne prelegentki p.Edyta Kępka i Liliana Szeliga z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu, przedstawiły jak należy współpracować z ZUSem, jak załatwić sprawy formalne w urzędzie oraz w jaki sposób przez internet. Nie zabrakło informacji dotyczących korzystania z przysługujących świadczeń.

Natomiast mł.bryg. Paulina Nadolska z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Grójcu, mówiła o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń grzewczych. Poruszyła temat tzw. ”cichego zabójcy” czyli czadu, z powodu którego co roku w powiecie grójeckim odnotowywane są przypadki śmiertelne. Zaprezentowała urządzenia i w jaki sposób z nich korzystać, aby nie narazić się na zatrucie tlenkiem węgla.

W czasie dyskusji mieszkańcy zgłaszali miejsca zagrożone, szczególnie w ruchu drogowym. Obecni na spotkaniu wskazali także miejsca, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu, zaśmiecania, a także miejsc w których nagminnie przesiadują pijacy i bezdomni.

Policjanci zachęcali do bieżącej informacji dot. łamania prawa, a także o metodach ich zapobiegania.

W Debacie wzięło udział ponad 300 osób wśród  zgromadzonych byli Seniorzy  z miasta i gminy Warka z :  Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Złotego Wieku, Wareckiego Klubu Seniora „Radość z życia” Klubu Seniora „Starówka” ze Starej Warki , Klubu Seniora „Złota Reneta” z Ostrołęki, Klubu Seniora „Czerwone Jabłuszko” z Nowej Wsi.