UTW: Spotkajmy się w ogrodzie

716

W jesiennej scenerii wareckich ogrodów Uniwersytet Trzeciego Wieku realizował ciekawy projekt w ramach Inicjatywy Senioralnej 2019. Celem inicjatywy były spotkania studentów w ogrodach i podejmowanie różnego rodzaju aktywności w otoczeniu zieleni.

Spotkania poza domem były bardzo inspirujące. W ogrodach podziwialiśmy piękno przyrody i ogrodowe aranżacyjne wykonane przez nasze studentki UTW. Realizowaliśmy swoje marzenia i przekładaliśmy je w czyn. Był to czas na bliższe poznawanie się, rozmowy, miłe spędzenie czasu ze swoimi rówieśnikami, a także zdobywanie wiedzy i narodziny nowych pomysłów.

W pierwszym ogrodzie u Halinki, w który rozpoczęliśmy przygodę z projektem „zaklinaliśmy kamienie”! Z wykorzystaniem farb akrylowych i specjalnych flamastrów malowaliśmy i zdobiliśmy kamienie, z których następnie powstały gry w krzyżyk i kółko a także piękne dodatki do ogrodowych aranżacji. Te kreatywne zajęcia kreatywne sprawiły nam wiele radości i będziemy je polecać wszystkie seniorom.

W drugim ogrodzie naszej najstarszej wiekiem Pani Zofii, smakowaliśmy przyniesione napary z ziół i rozpoznawaliśmy z czego zostały sporządzone.  Na owe spotkanie Pani Krysia przyniosła także różne pęczki ziół, których nazwy próbowaliśmy odgadywać. Następnie do przygotowanych w domu ozdobnych woreczków  wkładaliśmy ulubione zasuszone zioła tworząc  pachnące saszetki. Będą one w szafach odświeżały nasze ubrania. Zapoznaliśmy się tam z ciekawymi nazwami ziół, których nazwa związana jest z Matką Boską np. pantofelki MB, róża MB, kądziołka MB, włosy MB… oraz stworzyliśmy album ze zdjęciami i informacjami dot. sposobu stosowania tych ziół w lecznictwie. Będzie on długo służył informacjami np. na jakie dolegliwości są wskazane. W ogrodzie był czas na wysłuchanie poezji dotyczącej ziół.

Trzeci ogród u Krysi zachwycił nas różnorodnością roślin, a właściciele z zawodu floryści zapoznali nas z nazwami oraz doradzali w jaki sposób dbać o konkretne okazy. W tym miejscu tworzyliśmy ogrody w słoikach, każdy przyniósł swój pojemnik a sukulenty , dodatki, ziemię, drenaże zakupiliśmy z budżetu projektu. W szklanych pojemnikach każdy wg. własnego pomysłu tworzył kompozycje z wykorzystaniem elementów dekoracyjnych takich jak kamienie, muszelki, korę drzew, mech… Pogoda sprzyjała rozmową i zdobywaniem wiedzy n/t roślin i kwiatów.

Podsumowanie projektu ze względu na niekorzystna pogodę odbyło się w naszej sali w CeSiR Warka. Wcześniej przygotowaliśmy wystawę, na której znalazły się nasze dzieła: pomalowane kamienie, ziołowe saszetki, album z nazwami MB, szklane ogrody i piękne obrazy z suszonych kwiatów i ziół. Honorowym gościem wydarzenia była pani Teresa Knyzio z-ca Burmistrza Warki. Opowiedzieliśmy o kolejnych etapach naszego projektu wspólnie obejrzeliśmy naszą wystawę, ale również rozmawialiśmy o planach na najbliższe miesiące. Pani Burmistrz wręczyła każdemu złoty medal za udział w projekcie, a gospodarzom ogrodów pamiątkowe puchary! Przy sucie zastawionym stole dzieliliśmy się doświadczeniami i miło spędziliśmy czas.

Podsumowując – cieszymy się, że tak wiele osób, wzięło udział w naszej ogrodowej inicjatywie, że te które uważały, że nie mają zdolności plastycznych zaangażowały się w działania artystyczne – odkryły swoje talenty i przełamały swoje bariery. Cieszy nas również fakt ze nasza grupa integruje się i już planuje kolejne wspólne przedsięwzięcia

Środki na dotacje dla grup senioralnych pochodzą z Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 w ramach projektu „Sieć Aktywnych Seniorów z grójeckiego” realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.