Seniorzy zwiedzają Jurę Krakowsko-Częstochowską

703

Warecki Klub Złotego Wieku działający w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce na zakończenie lata 15 – 16 września wyjechał na wycieczkę. W ciągu dwóch dni grupa odwiedziła najciekawsze zakątki na Szlaku Orlich Gniazd.

Seniorzy z Warki, Jasieńca i Grabowa pełni zapału, uśmiechu i ciekawi świata ruszyli po nową przygodę. Na każdym kroku organizator wycieczki Zbigniew Sabała trzymał pieczę nad bezpieczeństwem, wygodą i potrzebami uczestników wyjazdu. Pierwszego dnia wycieczki po spotkaniu z przewodnikiem na Podzamczu w Ogrodzieńcu seniorzy skierowali się do ruin zamku na Szlaku Orlich Gniazd. Następnie po pięknych widokach przyszła kolej na podróż w kierunku Pustyni Błędowskiej zwanej polską Saharą. Pustynia ta w Polsce to unikat na skalę światową!  Dodatkową atrakcją w czasie naszej wizyty była możliwość obserwowania treningu polskich spadochroniarzy. Ostatnią atrakcją tego dnia było dojście do Maczugi Herkulesa znajdującej się w Ojcowskim Parku Narodowym i pokonanie bardzo stromego wzniesienia, na którym znajduje się zamek na Pieskowej Skale. Zmęczeni, ale zachwyceni widokami seniorzy udali się do pensjonatu Skalny Dwór na nocleg, wspólny posiłek, po którym odbyło się spotkanie integracyjne .

Drugi dzień również obfitował w wiele atrakcji. Już z samego rana grupa rozpoczęła zwiedzaniem Jaskini Nietoperzowej, która uznana jest za jedną z najpiękniejszych jaskini na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Następnie odbył się spacer Doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej. Wiele lat temu prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk, a kolumny tworzące bramę zbudowane są z odpornych na wietrze bloków z wapieni skalnych i mają wysokość ok.20 m. Był to imponujący widok. Długi spacer zakończył pobyt w kaplicy „Na Wodzie” Św. Józefa Robotnika w Ojcowie wzniesiony w 1901 r. Był to ostatni punkt wycieczki, po którym nadszedł czas powrotu do Warki. Z uwagi na pandemię COVID 19 tegoroczna wycieczka została skrócona co pozostawia lekki niedosyt, ale można mieć nadzieję, że uda nam się to nadrobić w przyszłym roku.

 

Klub Złotego Wieku