UTW na słodkim wykładzie

715

28 maja studenci Wareckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyruszyli na zajęcia w plenerze. Celem wyprawy było Gospodarstwo Pasieczne „Tuszyńscy, Miody z Tradycjami”

W ten piękny słoneczny majowy dzień wyruszaliśmy w nadpiliczne okolice odwiedzić  miejsce, gdzie pracowite pszczoły gromadzą miód. Tu na Szlaku Jabłkowym  w Gospodarstwie Pasiecznym, które istnieje  od 1946 r. młodzi kontynuują tradycje rodzinne  „Tuszyńscy , miody z Tradycjami”. Wykład w pasiece naprawdę był inspirujący. Dziadek Stanisław, który zaszczepił pasje wnukom chętnie odpowiadał na nasze pytania i dzielił się wiedzą. Jakub opowiadał nam w jaki sposób pszczoły gromadzą miód w plastrze i  jak człowiek pomaga aby trafiał na nasze stoły wspaniały i leczniczy produkt. Następnie Marcin oprowadził nas po zgromadzonych w kilku skupiskach uli – pięknie ozdobionych, aby każdy domek był inny. Nie lada atrakcją było dla nas spacerowanie wśród uli w kapeluszach pszczelarskich. Opowieści o pszczółkach były dla nas bardzo interesujące, mnóstwo pytań zadawanych przez studentów otworzyło nam oczy na świat pszczół. Następnie odbyły się warsztaty – każdy skręcił świeczkę, którą na pamiątkę zabrał do domu. Na zakończenie słodki poczęstunek – miód na waflach wzmocnił nasz organizm, a zimna lemoniada była ochłodą w ten upalny dzień.

Pasieka państwa Tuszyńskich to cudowne miejsce gdzie widać na każdym kroku mądrość i szacunek do Pszczół i Człowieka. Polecamy serdecznie to miejsce jak i inne na Szlaku Jabłkowym. Przed nami kolejne wizyty w innych miejscach, ale to już w nowym roku akademickim.