Wycieczka Seniorów do Szczyrku – „Piękna nasza Polska cała”

990

W dniu 2 września dwie grupy wareckich seniorów działających w Centrum Sportu i Rekreacji – „UTW” i „Radość z Życia” wyjechały do Szczyrku w Beskidzie Żywieckim aby tam poszerzać wiadomości o naszej ojczyźnie i wypocząć w leśnej głuszy.

W pensjonacie „Jontek” spędziliśmy 6 dni. Mieliśmy tam wygodne zakwaterowanie i wyżywienie.

Przez 3 dni nasz przewodnik pan Ryszard Pawlik opowiadał nam o okolicy Szczyrku.

Odwiedziliśmy sanktuarium Maryjne w Szczyrku Górka, skocznie narciarskie w Szczyrku i Wiśle, w Cieszynie wzgórze zamkowe, Wenecję cieszyńską i studnię trzech braci.

Z okien autokaru przyjrzeliśmy się rozlewiskom na rzece Wiśle. Przejechaliśmy najpiękniejszym wiaduktem w Polsce – raz jego górną, a następnie dwukrotnie pod wiaduktem. Dowiedzieliśmy się, że spływające wody z góry Ochocia tworzą dwa zlewiska wodne – jedno płynie do Bałtyku a inne do morza Czarnego. W Koniakowie wysłuchaliśmy góralskich opowieści jak powstała wieś i wysłuchaliśmy koncertu na trąbitach. Mieszkańcy Koniakowa i okolic to twórcy ludowi. Kobiety neklują koronki słynne na cały świat, a mężczyźni zajmują się rzeźbiarstwem. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy rynek w Żywcu, wjechaliśmy kolejką szynowo – linową na górę Żar. Na szczycie góry znajdują się elektrownia wodna, oraz szkoła pilotów szybowców.

Ostatni dzień pobytu poświęciliśmy na zwiedzanie Szczyrku, a kto czuł się na siłach mógł wspiąć się na górę Skrzyczne lub pojechać na szczyt wyciągiem krzesełkowym. Właściciele pensjonatu przygotowali dla nas dwa wieczorki taneczne. Bawiliśmy się wszyscy ze śpiewem na ustach. Tak też wyglądał nasz powrót. W autokarze śpiewaliśmy i wspominaliśmy żarty pana Rysia – przewodnika. Krótki postój bo około 1 godziny w Częstochowie i dalsza droga do Warki.

Integracja dwóch klubów seniorskich przebiegła pomyślnie, a piękno naszych gór pozostanie na długo w naszej pamięci. Po górskich krętych drogach obwiózł nas pan Robert- wspaniały kierowca.

Dziękujemy panu Burmistrzowi za dofinansowanie transportu.

Urszula Pietrzak UTW Wark

Cel przyjazdu był nie mały. Widok tej okolicy jest wspaniały. Były wycieczki całego Beskidu, Cieszyna, Bielsko- Biała, Wisła, Żywiec oraz Szczyrk.

Państwu kierownictwu dziękujemy Teraz o Szczyrku już wszystko wiemy. Smaczne jedzonko łagodziło podniebienie gdy deszczyk leje, czy łonko świeci. To nam na turnusie czas szybko leci. Jest nam miło i wesoło lecz w portfelu już goło. I z Bożą pomoc, nadziei nie zatracimy bo może za rok, do Szczyrku wrócimy.

Wierszyk ułożony przez Wiesławę Skowrońską