Po wakacyjnej przerwie Uniwersytety Trzeciego Wieku działający przy CeSiR zainaugurował nowy rok akademicki i już od pierwszego spotkania ruszył z wykładami i projektem „Spotkajmy się w ogrodzie”
1 października po raz 15 zabrzmiała w Warce słynna studencka pieśń ” Gaudeamus igitur” – „Radujmy się więc” My grupa 30 dojrzałych studentów radujemy się co roku, od pierwszego akademickie spotkania. Dla wiele osób spotkania w ramach UTW to szmat ładnej historii, wiele zajęć, wyjazdów, wspólnych projektów, spotkań integracyjnych. To nasza studencka rodzina, wiec po raz kolejny jesteśmy szczęści że możemy się spotkać i w grupie pogłębiać wiedze i aktywnie uczestniczyć w życiu naszego społeczeństwa.
Uroczystość inauguracyjne prowadziła koordynator wareckiego UTW – Grażyna Jagiełło. Po wysłuchaniu hymnu Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Marian Górski wręczył dyplomy ukończenia poprzedniego roku, a także wszystkim tegorocznym studentom legitymacje na rok akademicki 2019/2020.
Już jako prawowici studenci wysłuchaliśmy inauguracyjnego wykładu – Uli Kowalczuk o oryginalnym tytule ”Konizmy – czyli jak koń opanował język polski – o tym jak koń zaznaczył swoje znaczenie dla Polaków w języku polskim”. Pani Ula jest autorką książki „Koń jaki jest – każdy widzi” alfabetyczny zbiór 300 konizmów , który zebrała w II tomy. Konizmy to wymyślona przez autorkę książki Ulę Kowalczuk wspólna nazwa przysłów i porzekadeł oraz najróżniejszych określeń i związków frazeologicznych związanych z końmi. A przecież – przytoczę słowa autorki –„ przysłów i powiedzeń związanych z końmi czyli konizmów używają i ci, co je kochają, i ci, którzy w ogóle nie mają z nimi do czynienia- słowem wszyscy Polacy. Dajemy „konia z rzędem”, mamy ‘końskie zdrowie” , jesteśmy „kuci na 4 nogi”, potrafimy „stanąć dęba”, zażywamy „końską dawkę” leków, stajemy „w szranki”, otaczają nas „konie mechaniczne”, „dosiadamy swojego konika”. Nie ma dnia żeby w mediach ktoś nie użył jakiegoś konizmu, mówiąc np. ”okiełznałem ten temat”, „ znają się jak łyse konie” lub „wygrali tę potyczkę w cuglach”.
Studenci z zapartym tchem wysłuchali ciekawego wykładu. Na zakończenie pani Ula przekazała symboliczną podkowę do sali wykładowej, a także każdy ze studentów mógł sobie wybrać hufnal do portfela na szczęście. Tym sposobem zakończyliśmy pierwsze inauguracyjne spotkanie.
W październiku realizujemy projekt, na który otrzymaliśmy dotację z Inicjatywy Senioralnej 2019 pt. „Spotkajmy się w ogrodzie” w ramach projektu „Sieć Aktywnych Seniorów w grójeckim” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W ramach tej inicjatywy spotkaliśmy się w ogrodach naszych studentów. W ogrodzie Halinki malowaliśmy kamienie, tworzyliśmy grę w kółko i krzyżyk, podziwialiśmy piękny ogródek i przy słodkościach rozmawialiśmy o planach na przyszłość. W ogrodzie Zosi – naszej najstarszej studentki, zajęliśmy się ziołami, zrobiliśmy napary, które próbowaliśmy, wykonaliśmy saszetki zapachowe oraz stworzymy album roślin z nazwami związanymi z Maryją, słuchaliśmy wierszy o ziołach i ciekawostek zdrowotnych. Następne spotkania przed nami – w trzecim u Krysi stworzymy zielone ogrody w słojach tak modne obecnie a dla nas to przeniesienie zieleni z ogrodów do naszych domów, pod czujnym okiem fachowca Władzia będziemy tworzyć krajobrazy z zielonymi roślinkami, wykonamy dekoracje z kamyków, korzeni, muszelek . Wspólnie obejrzymy ogród i będziemy słuchać rad jak zabezpieczyć roślinki w ogrodzie przed zimą. Na zakończenie projektu urządzimy sobie integrację połączoną z wystawami naszych dzieł. Przy herbatce na patio i grillu / jak pogoda dopisze/ powspominamy i pożegnamy lato na rok…
Nasze poczynania można śledzić na stronie internetowej CeSiR a także na nowo powstałym fun page fb UTW Warka. Warto przyjść także do nas, aby ciekawie wypełnić sobie czas w każdy wtorek od godziny 10:00 w sali 75 CeSiR, a także poznać członków Uniwersytetu i dowiedzieć się jakie jeszcze formy aktywności możemy Państwu zaproponować.
Grażyna Jagiełło – Koordynator wareckiego UTW